A Kishorváth élete első filmjének rendezésére készül, a forgatókönyvét éppen a Kuratórium vizsgálja. A filmterv nagyapja történetét meséli el, aki a '60-as évek elején az '56 utáni passzív ellenállás egy különös formáját választotta. Társaival indián-törzset alapítanak, mokaszint húznak, és kivonulnak a társadalomból. Ezt a játékot szigorú erkölcsök uralják, amelyeket a törzs tagjai véresen komolyan vesznek. A Duna-menti indiánok azonban gyanúsak a megtorlás légkörében, az amúgy is paranoiás hatalom számára. Furcsa fegyvereket birtokolnak, érthetetlen módon kommunikálnak egymással és, ami még ennél is fenyegetőbb, amerikai állampolgárokkal leveleznek, mi több találkoznak is. Kishorváth filmtervét a Kuratórium többsége elégedettséggel fogadja, van azonban valaki a bírálók között, aki családilag szintén érintett a történetben és azt egészen másként ismeri. Kishorváthot pedig ez arra ösztönzi, hogy tovább nyomozzon.
Stáblista:
- Török Ferenc - rendező
- Kovács Krisztina - forgatókönyvíró
- Bereményi Géza - forgatókönyvíró
- Garas Dániel - operatőr
- Benedek Mari - jelmeztervező
- Angelusz Iván - producer
- Bálint András - producer
- Poós András - társproducer
- Stark Attila - látványtervező
- Taschler Andrea - gyártásvezető
- Barsi Béla - vágó
- Csányi Sándor (Horváth) - szereplő
- Gazsó György (Apa) - szereplő
- Szervét Tibor (tartótiszt) - szereplő
- Csomós Mari (Nagymama) - szereplő
- Martin Márta (Házmesterné) - szereplő
- Schneider Zoltán (Szoboszlai) - szereplő
- Bálint András (Hegedűs) - szereplő
- Kocsó Gábor (Hadnagy) - szereplő
- Vajdai Vilmos (Bajomi) - szereplő
- Karalyos Gábor (Szilaj ló) - szereplő
- Balla Eszter (Kata) - szereplő
- Wéber Kata (Edit) - szereplő
- Marjai Virág (Csilla) - szereplő
- Adorjáni Bálint (Fürge Hód) - szereplő
- Alexis Latham (Mr. Caldron) - szereplő
- Klem Viktor (Tíz Medve) - szereplő
Én a kisoroszi Szigetcsúcs törzsközönsége körében tartoztam. Közismert volt, hogy Verőcével szemben a Szentendrei szigeten van egy indiánosdit játszó társaság, de ennek nem volt rendszerellenes aktivitás jellege. Sokkal inkább passzivitás volt, hogy szabadságuk idején kikapcsolódtak a Kádár rendszer realitásából. Az indián téma nem volt tabu, voltak NDK gyártmányú indiános filmek (jugoszláv főszereplővel). Az persze triviális, hogy az unokák néha belemagyaráznak olyan dolgokat a nagyapák történetébe amik annak idején nem voltak benne.
Szenzációs film. Minden mai középiskolással meg kellene nézetni, hogy megértsék a renszerváltás jelentősségét. És mielőtt az akkori besúgókat elítélnénk, előtte szüntessük meg az egykori tartótisztek kiemelt nyugdíját és vonjuk felelősségre őket előbb.
ho
Az a vicc hogy ez nem vicc .Valóban így volt. Vannak akik még emlékeznek erre és nem felejtenek. Volt olyan ismerősöm aki az idián könyvek forditása miatt és mert levelezett a smitsonien intézettel heti szinten vitték el és hülyére verték. Sajnos ő már nem él de büszke vagyok rá hogy ismerhettem.